Historie střediska

Dějiny našeho střediska začínají v širším slova smyslu již v roce 1946. V tom roce vznikl 12. katolický skautský oddíl. K zakládajícím členům 12. oddílu patřil později velmi proslulý filmový a televizní režisér František Filip – Bonza.

12. oddíl byl po zákazu Junáka po únorovém převratu v roce 1948 obnoven v roce 1968 a zase zakázán v roce 1970.

Obnova skautingu po listopadu v roce 1989 proběhla rychlým tempem. Již 19. prosince na pracovní schůzce ve sportovní hale se k další činnosti 12. oddílu přihlásili Václav a Jiří Bočkové a Jan Kodera, obnovení 7. oddílu zajišťoval Miroslav Přeslička a o založení nového oddílu při Husově sboru usiloval Michal Štojdl. Bylo rozhodnuto o založení střediska Písek. Pro velký nárůst počtu oddílů bylo v lednu roku 1990 bylo nakonec ustanoveno 5 středisek skautů v Písku – jako 2. středisko bylo ustanoveno středisko, ve kterém se sešly převážně oddíly se zdůrazněnou křesťanskou výchovou. Tvořily ho tyto oddíly:

2. oddíl skautek

7. oddíl skautů

8. oddíl skautů

11. smečka vlčat

12. oddíl skautů

14. klub OS

1991 – odchází pro neporozumění s vedoucím střediska 11. smečka vlčat, která přechází do střediska Stínadla

1992 – do střediska přichází ze zaniklého 4. střediska 7. oddíl skautek. Tento oddíl společně s 8. oddílem skautů ke konci roku 1992 odchází a zakládá středisko vlastní – Archa, činné při Husově sboru v Písku.

1993 – dochází k oddělení části 2. oddílu, vzniká 10. roj světlušek

2008- došlo k rozdělení 12. a 2. oddílu a dva nově vzniklé oddíly založily středisko Gáhál.

V současnosti jsou ve středisku tyto oddíly: 2. oddíl světlušek a skautek, 7. oddíl Cariboo, 12. oddíl